Olen tähän saakka mieltänyt hyasintin joulukukaksi ja sen tuoksun joulun tuojaksi. Viime vuosina hyasintti on alkanut omaan nenään tuoksahtaa sisällä turhankin voimakkaalle, mutta kuinka ihanan keväiseltä sen tuoksu tuntuukaan pääsiäisenä kasvihuoneessa!
Talvi on ollut pitkä ja lunta riittää kinoksiksi asti edelleen kasvihuoneen ympärillä. Mutta sisällä on päivällä auringonpaisteessa jo yllättävän lämmin. Pikkuhiljaa alkaa kevät pyrkimään rintaan.
Tänä vuonna pääsiäinen vietetään Toimelassa matalalla profiililla ja vanhat koristeet kaapista kaivellen. Tyttären vuosia sitten maalaamat munat pääsivät myös kasvihuoneen koristeiksi.

Kevätkylvöt ovat pitkälti jääneet tekemättä, mutta rairuohoa sentään sain aikaiseksi vanhan kanaemon asuinsijaksi. Rauhallista, aurinkoista ja rentouttavaa pääsiäistä kaikille!
Kevätkukat on ihania, ja keltaiset juurikin kuuluu pääsiäiseen.
VastaaPoistaMukavaa pääsiäisenaikaa🐓🐔🐣🐥
Rentouttavaa ja kukkaisaa pääsiäistä!
VastaaPoistaVaaleankeltainen hyasintti on kyllä söpö eikä siitä tule yhtään jouluinen fiilis niin kuin muista väreistä. Meillä jäi rairuoho kylvämättä, kaikkea muuta on sitten siitäkin edestä. Muutaman tipun laitoin ihan vain huonekasvien ruukkuihin ja herneenversoastiaan :D Hyvää pääsiäistä!
VastaaPoistaHyasintin tuoksun sietää huomattavasti paremmin ulkona tai kasvihuoneessa. Sisällä se saa silmät vuotamaan. Keltainen hyasintti on tosi nätti.
VastaaPoistaHyvää pääsiäistä sinulle!
Hyvää pääsiäistä! Onpa vaaleankeltainen hyasintti todella soma.
VastaaPoistaBlogissani on sinulle haaste!